A Pallas Athéné Alapítványok aktuális vagyoni helyzete és vagyon-elemeinek összetétele

Tiszteletben tartva az Alkotmánybíróság és a Kúria döntését a Pallas Athéné Alapítványok a jövőben közzé teszik a jogszabály szerint megismerhető, közadatnak minősülő dokumentumokat. Tekintettel a fokozott közérdeklődésre a Pallas Athéné Alapítványok ezen felül a vagyonelemeik összetételét, illetve – az éves beszámolók elfogadását megelőzve – az aktuális, 2016 márciusi vagyoni helyzetüket ezúton publikussá teszik.

A Magyar Nemzeti Bank a 2014. május 15-én közzétett Alapokmányában megfogalmazott Társadalmi Felelősségvállalás Stratégiájával összhangban hirdette meg a Pallas Athéné Közgondolkodási Programot. A program támogatása céljából hat, egymástól és az alapítótól független alapítvány kezdte meg a tevékenységét oktatási, tudományos és kulturális területen. Az MNB a hatályos jogszabályoknak megfelelően döntött az alapítványoknak juttatott vagyon mértékéről, amely az alapításkor együttesen és mindösszesen 259,6 milliárd forintot és 6,8 milliárd forint értékű ingatlanvagyon képviselt.

Az alapítványok a formából adódó szabályozás miatt is kötelesek megőrizni a rájuk bízott vagyont. Azt nem költhetik el, csak befektethetik, és annak hozamát használhatják fel tevékenységük során. Az alapító által juttatott vagyont az alapítványok körültekintő kockázatvállalással kezelik oly módon, hogy biztonságos befektetéssel a lehető legmagasabb hozamot érik el. Az alapítványok kizárólag ezen befektetések hozamaiból gazdálkodhatnak, így tevékenységük hosszú évtizedeken át önfenntartható lesz.

A Pallas Athéné Alapítványoknak juttatott összesen 266,4 milliárd forintnyi vagyonból a 2016. március 31-i állapot szerinti vagyon értéke 267,23 milliárd forint, amely 0,83 milliárd forint vagyonnövekményt jelent. A hat alapítvány összességében 197,3 milliárd forintot Magyar Állampapírban, 7,76 milliárd forintot bankbetétben, 24,47 milliárd forintot ingatlanban tart és 37,7 milliárd forintot pedig cégrészesedésbe fektetett be.

A Magyar Nemzeti Bank által alapított alapítványok vagyonelemeinek összetétele és aktuális vagyoni helyzetük részletezve és alapítványokra lebontva:

Pallas Athéné Domus Animae (PADA) alapítványt 2013. december 13-án alapította a Magyar Nemzeti Bank. Alapítása óta az alapítvány 61,95 milliárd forintnyi alapítói vagyonnal gazdálkodik, amelynek összetétele 40,1 milliárd forint és 20 milliárd forintnyi euró, valamint 1,85 milliárd forint értékű ingatlan. A PADA alapítvány vagyonának értéke 2016. március 31-én 61,2 milliárd forint, amelynek összetétele 26,5 milliárd forint Magyar Államkötvény, 20 milliárd forintnyi euróban denominált Magyar Államkötvény,3,82 milliárd forint bankbetét, valamint 8,29 milliárd forint értékű ingatlan és 2,59 milliárd forint értékű cégrészesedés.

Pallas Athéné Domus Concordiae (PADOC) alapítványt 2014. március 19-én alapította a Magyar Nemzeti Bank. Alapítása óta az alapítvány 50,1 milliárd forintnyi alapítói vagyonnal gazdálkodik, amelynek összetétele 30,1 milliárd forint és 20 milliárd forintnyi euró. A PADOC alapítvány vagyonának értéke 2016. március 31-én 50,68 milliárd forint, amelynek összetétele 23,3 milliárd forint Magyar Államkötvény, 20 milliárd forintnyi euróban denominált Magyar Államkötvény és 0,1 milliárd forint bankbetét, valamint 0,2 milliárd forint értékű ingatlan és 7,08 milliárd forint értékű cégrészesedés.

Pallas Athéné Domus Scientiae (PADS) alapítványt 2014. március 19-én alapította a Magyar Nemzeti Bank.Alapítása óta az alapítvány 50,55 milliárd forintnyi alapítói vagyonnal gazdálkodik, amelynek összetétele 30,1 milliárd forint, 20 milliárd forintnyi euró és 0,45 milliárd forint értékű ingatlan. A PADS alapítvány vagyonának értéke 2016. március 31-én 50,86 milliárd forint, amelynek összetétele 24,4 milliárd forint Magyar Államkötvény, 16,1 milliárd forintnyi euróban denominált Magyar Államkötvény és 0,2 milliárd forint bankbetét, valamint 2,53 milliárd forint értékű ingatlan és 7,63 milliárd forint értékű cégrészesedés.

Pallas Athéné Domus Innovationis (PADI) alapítványt 2014. december 23-án alapította a Magyar Nemzeti Bank. Alapítása óta az alapítvány 41,8 milliárd forintnyi alapítói vagyonnal gazdálkodik, amelynek összetétele 39,1 milliárd forint és 2,7 milliárd forint értékű ingatlan. A PADI alapítvány vagyonának értéke 2016. március 31-én 42,98 milliárd forint, amelynek összetétele 24,7 milliárd forint Magyar Államkötvény és 0,2 milliárd forint bankbetét, valamint 7,34 milliárd forint értékű ingatlan és 10,74 milliárd forint értékű cégrészesedés.

Pallas Athéné Domus Mentis (PADMA) alapítványt 2014. március 14-én alapította a Magyar Nemzeti Bank. Alapítása óta az alapítvány 31,9 milliárd forintnyi alapítói vagyonnal gazdálkodik, amelynek összetétele 30,1 milliárd forint és 1,8 milliárd forint értékű ingatlan. A PADMA alapítvány vagyonának értéke 2016. március 31-én 32,51 milliárd forint, amelynek összetétele 24,5 milliárd forint értékű Magyar Államkötvény és 3,2 milliárd forint bankbetét, valamint 2,78 milliárd forint értékű ingatlan és 2,03 milliárd forint értékű cégrészesedés.

Pallas Athéné Geopolitikai (PAGEO) alapítványt 2014. június 4-én alapította a Magyar Nemzeti Bank. Alapítása óta az alapítvány 30,1 milliárd forintnyi alapítói vagyonnal gazdálkodik, amelynek összetétele 10,1 milliárd forint és 20 milliárd forintnyi euró. A PAGEO alapítvány vagyonának értéke 2016. március 31-én 29 milliárd forint, amelynek összetétele, 3,6 milliárdforint Magyar Államkötvény, 14,2 milliárd forintnyi euróban denominált Magyar Államkötvény és 0,24 milliárd forint bankbetét, valamint 3,33 milliárd forint értékű ingatlan és 7,63 milliárd forint értékű cégrészesedés.